Стручно упутство за спровођење завршног испита

Објављено 23.04.2014.год. на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Стручно упутство за спровођење завршног испита на крају основног образовања и васпитања за школску 2013/2014. годину

Упутство садржи све потребне прилоге ( за директоре,  за одељењске старешине,  за дежурне наставнике,  за прегледаче,  за супервизоре,  за ученикеза родитеље, …) и обрасце .

Како ће се бодовати испити?

На основу Правилника о измени правилника о програму завршног испита у основном образовању и васпитању (“Службени гласник РС – Просветни гласник”, број 1/14) у коме је утврђен удео појединачних тестова у укупом броју бодова на завршном испиту, који износи 40 бодова, ученик може да оствари  из српског, односно матерњег језика највише 16 бодова, из математике највише 16 бодова и на комбинованом тесту највише 8 бодова.На сваком појединачном тесту ученик решава 20 задатака. У складу са Упутством за прегледање, у потпуности тачно решен задатак рачуна се као 1, а делимично тачно решен задатак (када је то предвиђено Упутством) рачуна се као 0,5. Бодови које је ученик остварио израчунавају се тако што се укупан број тачно решених задатака на тесту множи одговарајућим коефицијентом и то:

1. за српски, односно матерњи језик и математику коефицијент је 0,8

2. за комбиновани тест коефицијент је 0,4.

То значи да ће ученик који тачно реши свих 20 задатака из српског, односно матерњег језика моћи да оствари 16 бодова, што важи и за тест из математике, док ће ученик који тачно реши свих 20 задатака на комбинованом тесту моћи да оствари 8 бодова. Ради прецизног увида у постигнућа током и на крају испита, сваки ученик ће имати увид у два податка – резултат на тесту и број бодова на тесту, тј. прерачунат резултат на тесту.